Kubki

Ceramika kuchenna to idealne połączenie użyteczności z estetyką, z jednej strony łatwa w czyszczeniu i wytrzymała, z drugiej często ozdobiona fantazyjnymi wzorami, które można wpasować do większości pomieszczeń.

Kubki

Aktywne filtry

Jak powstają ceramiczne kubki?

 

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej masy ceramicznej, jej skład będzie różnił się w zależności od techniki obróbki. W większości przypadków jednak masa składa się z gliny, skalenia, kwarcu, kaolinitu, wody i piasku. Przed przystąpieniem do pracy, masa musi być mieszana przez 12 godzin w specjalnym kole, aż nie osiągnie odpowiedniej jednolitości. Wyróżnia się 2 sposoby wyrabiania ceramicznych naczyń:

  • Przy użyciu gipsowych form, gdzie ta technika jest wykorzystywana do produkcji na skalę masową, ponieważ pozwala na wykonanie większej ilości naczyń, w tym przypadku kubków, w krótszym czasie i o mniejszym nakładzie sił. Ceramiczna masa wlewana jest do formy, a specjalne koło rozprowadza ją po brzegach. Gdy masa osiągnie odpowiednią twardość, zostaje wyciągnięta z formy i poddana twardnieniu, czyli wypalaniu w piecu przez 12 godzin w temperaturze 800 stopni Celsjusza.

  • Na kole garncarskim, wymaga to większego nakładu czasu i precyzji. Do tej techniki wykorzystuje się masę wolno schnącą i o niezbyt dużej gęstości co pomaga nie spieszyć się przy wykonywaniu pracy i być dokładniejszym. Zapewnia dowolność w modelowaniu i możliwość stopniowego dodawania nowych elementów naczynia. Tak jak i w poprzednim sposobie, tak i tutaj gotowe kubki poddawane są procesowi twardnienia.

Kubki firmy Staub

Kubki te są niezwykle wytrzymałe, można je poddawać temperaturze od -20 do +300 stopni Celsjusza, dzięki czemu bez problemu nadadzą się do mikrofali czy zmywarki. Powlekane są szklistą emulsją, która zapewnia naczyniom połysk i dodatkową ochronę oraz trwałość. Do barwienia kubków firmy Staub wykorzystuje się jedynie barwniki naturalnego pochodzenia. Dostępne w kolorach czerwonym i niebieskim, o pojemności 350 ml, z wyrzeźbioną nazwą marki na środku.