Dermokosmetyki – kiedy po nie sięgać?

Dermokosmetyki – kiedy po nie sięgać?

Dzisiejszy wpis może okazać się przydatny osobom, które borykają się z problemami skórnymi. Postaramy się wyjaśnić, czym są dermokosmetyki, jak działają i u kogo się sprawdzą. Podpowiemy wam również, czym kierować się podczas zakupu dermokosmetyków.

Dermokosmetyki – co to takiego?

Dermokosmetyki (inaczej – kosmetyki dermatologiczne) to specjalistyczne kosmetyki stworzone do pielęgnacji - zarówno twarzy, włosów, jak i pozostałych części ciała. Ich proces produkcji w dużej mierze przypomina proces produkcji leków. Już na etapie tworzenia ich receptury, wszystkie użyte składniki są konsultowane i tworzone we współpracy z lekarzami i kosmetologami. Wszystkie dermokosmetyki muszą spełniać określone wymogi przemysłu farmaceutycznego. Są testowane i przechodzą dokładne badania kliniczne.

Dermokosmetyki wyróżniają się bezpieczeństwem stosowania i skutecznością w działaniu. Docenia się je za brak chemicznych substancji, uczulających i podrażniających skórę. Mogą ich używać dzieci od pierwszych dni życia, młodzież, dorośli, a nawet kobiety w ciąży.

Dermokosmetyki – dla kogo?

Ze względu na swój unikalny proces produkcji, dermokosmetyki przede wszystkim przeznaczone są dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień, jednak preparaty te, powinny na co dzień stosować osoby mające do czynienia z różnymi problemami skóry np. trądzikiem, atopowym zapaleniem, skłonnością do zaczerwienień czy pękania naczynek krwionośnych. Odpowiednio dobrane kosmetyki dermatologiczne są w stanie nie tylko zmniejszać ryzyko podrażnień, ale przede wszystkim leczyć zmiany skórne i wzmacniać odporność skóry przed uszkodzeniami oraz niedoskonałościami.

Czym kierować się podczas zakupów dermokosmetyków?

Przede wszystkim podczas zakupów w aptece powinniśmy uważnie czytać etykietę na opakowaniu, warto również poprosić o poradę farmaceutę. Poniżej klika właściwości, którymi charakteryzują się dermokosmetyki:

·         Nie powinny zawierać sztucznych środków zapachowych oraz barwiących konserwantów, a także substancji modyfikowanych genetycznie. Sam kosmetyk musi być bezbarwny i bezwonny.

·         Muszą mieć jasno określony skład substancji bioaktywnych, poparty badaniami i certyfikatami.

·         Hypoalergiczne, czyli o zmniejszonym ryzyku wywołania reakcji alergicznej. Powinny być pozbawione jakichkolwiek potencjalnie alergennych substancji.

·         Testowane pod okiem lekarzy dermatologów.

Farmaceuci chętnie służą konsultacją i pomocą w doborze odpowiedniego dermokosmetyku. Przed zakupem pełnowymiarowego opakowania, warto poprosić o bezpłatną próbkę, aby sprawdzić reakcję naszej skóry na dany kosmetyk.

Pamiętajmy, że źle dobrany kosmetyk z drogerii może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Naszym zdaniem warto jest zainwestować w lepszy i bogatszy w skład chemiczny dermokosmetyk, który rozwiąże szereg problemów skórnych.