Noże japońskie - podstawowe rodzaje i zastosowanie w kuchni

Noże japońskie - podstawowe rodzaje i zastosowanie w kuchni

We wcześniejszym wpisie >> tutaj wspomnieliśmy jak ważne zastosowanie posiadają noże w kuchni. Dobre noże są niezwykłym ułatwieniem w przygotowaniu posiłku, dlatego też warto zainwestować w porządny zestaw i cieszyć się nim przez wiele lat. Ostatnio popularne są noże japońskie, lecz niewiele osób o nich słyszało, więc jak zwykle przybywamy z pomocą i wyjaśniamy podstawowe informacje o nożach japońskich!

Noże japońskie - zalety i zastosowanie:

Noże japońskie słyną ze swojej porządnej jakości, są bardzo wytrzymałe oraz precyzyjne. Posiadają też wiele funkcji i są naprawdę niezwykłym ułatwieniem do pracy w kuchni zarówno amatorom, jak również prawdziwym szefom gotowania. Każdy rodzaj noża posiada konkretne zastosowanie, o czym napiszemy poniżej. Dodamy jeszcze, że jakość noża japońskiego wynika z jego materiału, a mianowicie ostrze noża składa się ze stali nierdzewnej wzbogaconej węglem. A cała konstrukcja i odpowiednie wyważenie zapewnia szybką i dokładną pracę.

Noże japońskie - rodzaje:

1. Santoku 
To uniwersalny i najbardziej popularny nóż, który sprawdzi się w przygotowaniu wielu potraw. Noże Santoku w naszym sklepie >> tutaj.

2. Usuba
Wyglądem przypomina tasak i świetnie sobie radzi z owocami oraz warzywami. Kroi je naprawdę precyzyjnie.

3. Gyuto
Równiez uniwersalny nóż jak Santoku, ale ten ma większe ostrze. Nasza oferta >> tutaj.

4. Yanagiba
Posiada długie i wąskie ostrze, dzięki któremu idealnie pokroimy w plastry mięsa czy też wszelkie wędliny. Z tym nożem można również przygotować sushi.

5. Nakiri
Kolejny nóż wyglądem przypominający tasak, który świetnie poradzi sobie z pokrojeniem w plastry warzyw oraz posiekaniem ziół. Wygląda >> tak.

6. Takohiki
Długi i wąski nóż do pojedynczych cięć. Sprawdzi się on przede wszystkim do przygotowania ryby lub ośmiornicy.

7. Kiritsuke
Posiada specyficzną konstrukcję, która umożliwia zarówno krojenie warzyw i mięsa oraz filetowanie ryb. Posiada cienki i bardzo ostry koniec.

8. Deba
Masywne oraz ciężkie narzędzie do odcinania rybich ogonów i głów, przecinania kręgosłupów, chrząstek i innych twardych rzeczy. Można nim filetować mięso i kroić warzywa. Należy pamiętać, aby nie używać go do kości, gdyż grozi to uszkodzeniem ostrza.

9. Bunka
Świetny nóż do mięsa i ryb. Można nim również cienko kroić i szatkować. W zasadzie to bardzo uniwersalne narzędzie.

10. Sujihiki
Posiada długie ostrze przystosowane do cięć jednym ruchem, dzięki czemu sprawdzi się przy porcjowaniu mięs i wędlin.

11. Oroshi
To takie połączenie noża Yanagiby i Deby. Sprawdzi się on w oprawianiu sporych ryb.

Noże japońskie są bardzo popularne dzięki swojej nienagannej jakości oraz trwałości. Warto w nie zainwestować. A w kolejnym poście dowiecie się jak dbać o noże japońskie, aby posłużyły na lata.