Zakupy spożywcze. Jak oszczędzić czas i pieniądze?

Zakupy spożywcze. Jak oszczędzić czas i pieniądze?

Niestety, chcielibyśmy napisać, że w dzisiejszych czasach możemy kupić wszystko na co mamy ochotę i że wystarczy mieć tylko na to środki. Rzeczywistość bywa różna, a większość osób zwraca diametralną uwagę na cenę produktów. Jak kupować i przechowywać produkty, aby oszczędzić czas i pieniądze? Dzięki naszym wskazówkom z pewnością sobie poradzicie.

Produkty, które są zawsze w domu

Zdecydowanie będą do nich należały: mąka, sól, cukier, makaron, kasza, ryż, olej, jajka, kawa oraz herbata. Do tej listy możemy dodać wiele różnych rzeczy, ale zależą one od danych preferencji. Jedni mają zapasy ulubionego jogurtu, inni muszą koniecznie posiadać tofu lub czekoladę. Cała sztuka zakupów polega, aby kupować to czego potrzebujemy za możliwie najtańszą cenę i przy okazji zaoszczędzić czas, który poświęcamy na podróż do sklepu czy kolejki. Doskonałym rozwiązaniem są zakupy online, ale nie każdy lubi korzystać z tej opcji przy produktach spożywczych, a tym bardziej szybko psujących się. Dlatego warto też planować i zapisywać produkty, który nam się kończą. Wtedy można raz na tydzień uzupełnić nasze zapasy i w tygodniu dokupić świeże owoce, ciepłe bułeczki lub produkty, których nie możemy zakupić z dłuższym wyprzedzeniem. 

Jak kupować taniej?

Warto korzystać z promocji, które oferują nam sklepy. Poza tym dobrym sposobem jest nieplanowanie potraw zimowych w lecie i na odwrót. Korzystajmy z produktów sezonowych, mroźmy, róbmy przetwory. Chodzenie na zakupy z pustym żołądkiem, w godzinach kiedy jest najwięcej klientów oraz tuż przed zamknięciem sklepu również nie jest odpowiednią opcją na oszczędność i satysfakcjonujące zakupy. To właściwie patent na stracenie cennego czasu oraz nabycie wielu produktów, które tak naprawdę nie są potrzebne. A przecież nie o to chodzi, prawda?

Przechowywanie

Świetnym patentem na to, aby w naszym portfelu zostało jak najwięcej pieniędzy jest odpowiednie przechowywanie produktów. Pamiętajcie, że umiejętne mrożenie owoców i warzyw jest zdrowe. Nie tracimy wtedy witamin i ważnych substancji odżywczych. Mrozić możemy zupy a nawet pieczywo. 

Czego nie należy mrozić?

Unikajmy jedynie mrożenie owoców i warzyw o dużej zawartości wody, czyli np. sałaty, ogórków, rzodkiewki, pomarańczy i kiwi, gdyż po rozmrożeniu tracą one nie tylko konsystencję, ale również i smak. Natomiast mleko, miękkie sery lub śmietana mogą się rozwarstwić.Ważną zasadą jest niemrożenie napoi w szklanych butelka co jest niebezpieczne, gdyż szkło może pęknąć i narobić większej szkody niż pożytku. Pamiętajmy także, że ponowne zamrożeniu uprzednio rozmrożonych produktów jest niebezpieczne dla zdrowia. Chodzi tu przede wszystkim o mięso, które może być siedliskiem niebezpiecznych bakterii i drobnoustrojów. Lecz tą zasadę należy zastosować do wszystkich już raz zamrożonych rzeczy. Nie wkładajmy ich do zamrażarki ponownie, chyba że po obróbce termicznej. To znaczy, że jak z zamrożonego mięsa przyrządzimy daną potrawę, to możemy ją zamrozić, ale jak zostanie nam kawałek niezużytego mięsa, które wcześniej było mrożone, nie ryzykujmy!

Pojemniki próżniowe i hermetyczne 

Na rynku istnieje wiele pojemników, które przedłużają żywotność produktów spożywczych i zdecydowanie należą do nich pojemniki próżniowe i hermetyczne. Takie pojemniki sprawdzą się idealnie do przechowywania wielu rzeczy. Od gotowych posiłków poprzez produkty suche i sypkie, takie jak cukier, mąka czy makaron. Pojemniki próżniowe zastosowanie mogą mieć również poza domem, na przykład w pracy czy szkole, w której chcemy spożyć gotowy posiłek, przyniesiony z domu. Warto zainwestować w cały zestaw startowy próżniowy. Jest on naprawdę prosty w obsłudze. Wystarczy umieść poręczną, bezprzewodową pompę w wentylu, naciśnij przycisk i patrz, jak w ciągu kilku sekund z wnętrza pojemników oraz torebek zostanie odsysane powietrze. Żywność będzie świeża nawet 5 x dłużej!