Kwiaty w naszym domu i tarasie. Jaką doniczkę wybrać?

Kwiaty w naszym domu i tarasie. Jaką doniczkę wybrać?

Kwiaty doniczkowe to chyba ulubiona ozdoba naszych mieszkań. Poza aspektem dekoracyjnym, kwiaty nadają przestrzeni odrobinę świeżości, potrafią roztaczać przyjemny zapach, a niektóre gatunki nawet oczyszczać powietrze. Decydując się na zakup kwiatów doniczkowych powinniśmy mieć na uwadze fakt, że za jakiś czas będziemy musieli je przesadzić. A czym kierować się podczas wyboru nowej doniczki, dowiecie się w tym poście.

Poniżej znajdziecie kilka rad, które ułatwią nam uprawę kwiatów doniczkowych.

1. Rozmiar doniczki dobieramy do rozmiaru kwiata. Ta zasada jest dosyć prosta – przyjmuje się, iż doniczka powinna być o 2-4 cm większa od poprzedniej. Tak więc zwróćmy uwagę na wielkość kwiata. Nie powinniśmy go przesadzać do mniejszej doniczki. Jego bryła korzeniowa musi być całkowicie zakryta ziemią. Nowa doniczka nie może być również zbyt duża, gdyż kwiat będzie rozrastał się na boki, co przy niektórych gatunkach kwiatów nie wygląda estetycznie.

2. Kształt doniczki ma znaczenie. Na rynku mamy przeróżne modele donic: okrągłe, prostokątne, kwadratowe, kuliste, doniczki wysokie i te niskie. Wszystkie mogą świetnie prezentować się na parapecie, ale niewłaściwie dobrane - mogą szkodzić uprawie naszych kwiatów. My uważamy, że przed zakupem nowej doniczki, warto poczytać o wymaganiach kwiatka, którego planujemy przesadzić. Niektóre gatunki, weźmy za przykład storczyk, wymagają specjalnie dobranej doniczki. W przypadku storczyków jest ważne, by była ona dosyć wysoka i przezroczysta. Natomiast drzewka bonsai najlepiej rosną w płytkich pojemnikach. Inne doniczki będą pasowały do roślin zwisających, a inne do roślin pnących się. Pamiętajmy również, że im bardziej klasyczny kształt doniczki, tym łatwiejsze będzie przesadzanie naszego kwiata.

3. Popularny błąd - brak otworu drenażowego w doniczce. Odpowiedni przepływ wody, to już kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu nowej doniczki. W sprzedaży dostępne są doniczki z otworami na dnie oraz zwykłe osłonki, które ich nie posiadają. Te ostatnie pełnią funkcję dekoracyjną – gdy zwykła donica nie wygląda ładnie, to można ją umieścić w ozdobnej osłonce. Pamiętajmy, iż roślina potrzebuje swobodnego przepływu wody poza pojemnik. Zastój wody spowoduje gnicie korzeni, co może być niebezpieczne dla naszego kwiatka. Na rynku pojawiły się niedawno doniczki, które mają wbudowany system drenażu. Kapitalnie sprawdzą się w domach osób wiecznie zapracowanych, które często zapominają o podlewaniu naszych zielonych przyjaciół.

4. Doniczka pasująca do wnętrza. Aby kwiat się ładnie prezentował w naszym mieszkaniu musimy dobrać do niego idealną doniczkę. Przy jej doborze warto zastanowić się, w jakim stylu zostało urządzone wnętrze, w którym będzie ustawiona. Na rynku mamy doniczki pasujące do stylu skandynawskiego, do wnętrz o charakterze loftowym, vintage i wielu innych. Obecnie najczęściej wybór pada na ‘minimalistyczne’ gliniane doniczki rodem z PRL-u. Taki ‘zwykły’ pojemnik sprawia, że to roślina gra pierwsze skrzypce i jej urok nie jest przyćmiony przez krzykliwą donicę. Plusem jest też to, że w takich prostych, glinianych doniczkach nasza roślina będzie zawsze czuła się komfortowo.